Ligi europejskie

Ligi Europejskie, Euroliga Kobiet, EuroCup Kobiet, ME oraz pozostałe rozgrywki.

Moderatorzy: ann, Ałgaja, bart_81

ChrisLbn

Re: Ligi europejskie

Postautor: ChrisLbn » 13 października 2020, 13:03

Okazuje się, że osiągnięta "zdobycz" punktowa zespołu z Torunia to nie był jednak rekord, jaki się zdarzył ostatniej niedzieli w ramach europejskich rozgrywek ligowych. Otóż w meczu białoruskiej ekstraklasy - BK Gomelskiye Rysy - BK Gorizont Minsk, zespół gospodyń zdobył w tym spotkaniu "aż" 23 punkty, ulegając ekipie ze stolicy Białorusi 23-94.

https://www.eurobasket.com/boxScores/Be ... sp?women=1

Kosz-ykarz
Kadet
Posty: 1709
Rejestracja: 27 listopada 2014, 17:09

Re: Ligi europejskie

Postautor: Kosz-ykarz » 14 października 2020, 19:11

Veremenka powrocila na Bialorus? Ta Veremenka ? Ktora ma za soba wielkie kluby?

ChrisLbn

Re: Ligi europejskie

Postautor: ChrisLbn » 15 października 2020, 06:59

Kosz-ykarz pisze:Veremenka powrocila na Bialorus? Ta Veremenka ? Ktora ma za soba wielkie kluby?


Tak, to ta sama zawodniczka. Oprócz niej występują również w tej drużynie Hasper i Webb, a także znane z naszych parkietów Rytsikava i Vrancić. Jak na warunki białoruskie i obecną sytuację, to zmontowali tam dość mocną i ciekawą drużynę, która ma spore szanse na zdetronizowanie dotychczasowego mistrza Białorusi - BK Tsmoki Mińsk.

ChrisLbn

Re: Ligi europejskie

Postautor: ChrisLbn » 12 stycznia 2021, 10:39

I znów w lidze czeskiej zespół z Pragi dał kolejną, srogą lekcję koszykówki swojemu rywalowi - w niedzielnym meczu rozgromił Loko Trutnov 141-31. Na uwagę zasługuje w szczególności 40 punktów zdobytych przez B. Jones (18/20 z gry), 60 zebranych piłek pod obu tablicami przez praski team oraz aż 43 straty popełnione przez drużynę z Trutnova. Jedyne, co może nieco dziwić, to słaba skuteczność prażanek zza łuku - 3/16 raczej nie przystoi tak klasowej ekipie.

https://www.idnes.cz/sport/basket/usk-p ... basket_tof

https://www.eurobasket.com/Basketball-B ... ic&women=1

A.R.C.H.I. ball
Młodzik
Posty: 815
Rejestracja: 29 lipca 2010, 10:45

Re: Ligi europejskie

Postautor: A.R.C.H.I. ball » 17 stycznia 2021, 21:33

Przeglądając z ciekawości ekstraklasę rumuńską, zauważyłem że nadal w grze jest znana z gry w Poznaniu i Pabianicach sprzed wielu lat Rumunka Gabriela Toma. Z tymże ona ma już 46 lat :shock: Szacunek, że jeszcze jest w stanie grać średnio 15-20 minut w meczu... i to raczej bez żadnych problemów zdrowotnych 8)

Czy jej wiek grania jest rekordem? Nie wiem, ale jeśli ktoś zna inne zawodniczki, które również grają/grały powyżej 42/43 lat to chętnie poznam. Jedyne zawodniczki, które mam w głowie to Ilona Jasnowska oraz Ilona Mądra ;)

Awatar użytkownika
Greebo
Weteran kkforum
Posty: 12080
Rejestracja: 27 maja 2005, 20:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Ligi europejskie

Postautor: Greebo » 18 stycznia 2021, 10:20

Wszystko zależy o jakim poziomie rozgrywek mówimy. Np Katarzyna Dulnik grała w barażach o 1 ligę mając niemal 48 lat (w jednym meczu na parkiecie była przez 40 minut zdobywając 17 pkt i 17 zbiorek). Na poziomie euroligowym wciąż gra przecież Laia Palau - rocznik 79, a w WNBA daję radę o rok młodsza Sue Bird.

U panów w ekstraklasie koszykarzy występuje Filip Dylewicz który za tydzień skoczny 41 lat, a w 2 lidze gra np Wojciech Żurawski z rocznika 1976 ( iz zdobywa średnio prawie 10pkt i 7 zbiorek)
... tysiące przejechanych kilometrów ... setki przegadanych godzin .. dziesiątki odwiedzonych miast, stadionów i hal ... jedna trójkolorowa pasja ...

ChrisLbn

Re: Ligi europejskie

Postautor: ChrisLbn » 18 stycznia 2021, 11:09

Warto do tego zacnego grona dodać jeszcze Vince'a Cartera, który w wieku 42 lat rozegrał swój ostatni, 22 sezon w rozgrywkach NBA. Natomiast w Europie na uwagę zasługuje Włoch Pierluigi Marzorati, który 8 października 2006, w wieku 54 lat, wystąpił z okazji siedemdziesięciolecia zespołu Cantù przeciwko Benettonowi Treviso. Grając półtorej minuty w meczu ligi włoskiej został najstarszym koszykarzem w historii, który zagrał w oficjalnych rozgrywkach. Został także pierwszym graczem, który wystąpił na boisku w pięciu różnych dziesięcioleciach (nie był to anonimowy zawodnik - wystąpił w 278 spotkaniach reprezentacji Italii).

peps03
Żak
Posty: 345
Rejestracja: 12 marca 2020, 18:07

Re: Ligi europejskie

Postautor: peps03 » 18 stycznia 2021, 22:40

A.R.C.H.I. ball pisze:Przeglądając z ciekawości ekstraklasę rumuńską, zauważyłem że nadal w grze jest znana z gry w Poznaniu i Pabianicach sprzed wielu lat Rumunka Gabriela Toma. Z tymże ona ma już 46 lat :shock: Szacunek, że jeszcze jest w stanie grać średnio 15-20 minut w meczu... i to raczej bez żadnych problemów zdrowotnych 8)

Czy jej wiek grania jest rekordem? Nie wiem, ale jeśli ktoś zna inne zawodniczki, które również grają/grały powyżej 42/43 lat to chętnie poznam. Jedyne zawodniczki, które mam w głowie to Ilona Jasnowska oraz Ilona Mądra ;)


Z panów warto jeszcze dodać legendę brazylijskiej koszykówki, Oskara Schidta, który zakończył karierę w wieku 45 lat, a 15 lat wcześniej ustanowił rekord punktów w meczu turnieju olimpijskiego https://www.youtube.com/watch?v=6nsatp4CX3Y

Z grona pań-weteranek nie można zapomnieć o Jelenie Tornikidu, która na arenie międzynardowej debiutowała w Igrzyskach Dobrej Woli w 1986 - tu fragmenty finału: USA - ZSRR, wiele gwiazd po obu stronach https://www.youtube.com/watch?v=D12rbV9ahYU, zaliczyła po drodze złoto olimpijskie w Barcelonie w 1992 r, debiut w WNBA w wieku 35 lat w roku 2000, natomiast zakończyła granie na wysokim poziomie w wieku lat 44 w Euroligowej Walencji - w lidze hiszpańskiej była zasłużenie hołubiona, występując tam przez prawie 20 lat.
Mistrz! Mistrz!
A Z S !

ChrisLbn

Re: Ligi europejskie

Postautor: ChrisLbn » 18 stycznia 2021, 23:55

Z naszego podwórka - Litwinka Daiva Jodeikaite (znana przede wszystkim z wcześniejszych występów w barwach ŁKS-u) w wieku 48 lat grała jeszcze na parkietach I ligi - w sezonie 2013/2014 reprezentowała inną drużynę z okręgu łódzkiego, tj. UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki.

http://www.lzkosz.pl/liga/16/sezon/17/z ... kaite.html

PS.

Miałem to szczęście, że oglądałem na żywo mecze z udziałem tej świetnej koszykarki, gdy ŁKS przyjeżdżał do Lublina na mecze ze Startem na początku lat 90 ubiegłego stulecia. Łodzianki miały wówczas mocny zespół z Jodeikaite, Wlaźlak, Jaroszewicz czy Turską, prowadzony przez trenera Andrzeja Nowakowskiego. Do dziś pamiętam, jak Litwinka walczyła twardo pod tablicami z naszymi lubelskimi podkoszowymi - Iwoną Godulą i Dorotą Późniak.

Awatar użytkownika
Greebo
Weteran kkforum
Posty: 12080
Rejestracja: 27 maja 2005, 20:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Ligi europejskie

Postautor: Greebo » 19 stycznia 2021, 07:40

ChrisLbn pisze: Iwoną Godulą i Dorotą Późniak.


Pierwsza z tych pań tez zaliczyła epizod w 1 lidze w już mocno zaawansowanym wieku (nie jestem pewny czy nie była wówczas grająca trenerką AZS-u?)
... tysiące przejechanych kilometrów ... setki przegadanych godzin .. dziesiątki odwiedzonych miast, stadionów i hal ... jedna trójkolorowa pasja ...

peps03
Żak
Posty: 345
Rejestracja: 12 marca 2020, 18:07

Re: Ligi europejskie

Postautor: peps03 » 19 stycznia 2021, 11:19

Greebo pisze:
ChrisLbn pisze: Iwoną Godulą i Dorotą Późniak.


Pierwsza z tych pań tez zaliczyła epizod w 1 lidze w już mocno zaawansowanym wieku (nie jestem pewny czy nie była wówczas grająca trenerką AZS-u?)



To był rok zdaje się 2008 - 2010, trenerem był chyba Sławomir Depta, a w drużynie ówczesnego AZS spotkały się trzy pokolenia koszykarek: Iwona Godula z czasów świetności Startu z lat 1990 - 1994, Małgorzata Pietraś - Jurkowska i Agnieszka Pazur - Wójcik, mające duży wkład w reaktywację lubelskiej koszykówki w latach 1998 - 2003, no i 16 - letnie wówczas Katarzyna Trzeciak i Magdalena Koperwas. Zawodniczką AZS, ale grającą w SMS była też 16 letnia Agata Dobrowolska. Losy każdej z Pań potoczyły się inaczej, ale pięć z nich - jeśli dobrze liczę - zaliczyło przynajmniej epizod w kadrze Polski.....
Mistrz! Mistrz!
A Z S !

Awatar użytkownika
Greebo
Weteran kkforum
Posty: 12080
Rejestracja: 27 maja 2005, 20:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Ligi europejskie

Postautor: Greebo » 19 stycznia 2021, 13:42

peps03 pisze:
Greebo pisze:
ChrisLbn pisze: Iwoną Godulą i Dorotą Późniak.


Pierwsza z tych pań tez zaliczyła epizod w 1 lidze w już mocno zaawansowanym wieku (nie jestem pewny czy nie była wówczas grająca trenerką AZS-u?)



To był rok zdaje się 2008 - 2010, trenerem był chyba Sławomir Depta, a w drużynie ówczesnego AZS spotkały się trzy pokolenia koszykarek: Iwona Godula z czasów świetności Startu z lat 1990 - 1994, Małgorzata Pietraś - Jurkowska i Agnieszka Pazur - Wójcik, mające duży wkład w reaktywację lubelskiej koszykówki w latach 1998 - 2003, no i 16 - letnie wówczas Katarzyna Trzeciak i Magdalena Koperwas. Zawodniczką AZS, ale grającą w SMS była też 16 letnia Agata Dobrowolska. Losy każdej z Pań potoczyły się inaczej, ale pięć z nich - jeśli dobrze liczę - zaliczyło przynajmniej epizod w kadrze Polski.....


Jeszcze trochę później :) : https://rozgrywki.pzkosz.pl/liga/16/sez ... ublin.html, ale rzeczywiście trenerem jednak nie była.
... tysiące przejechanych kilometrów ... setki przegadanych godzin .. dziesiątki odwiedzonych miast, stadionów i hal ... jedna trójkolorowa pasja ...

ChrisLbn

Re: Ligi europejskie

Postautor: ChrisLbn » 19 stycznia 2021, 14:18

Fakt - moje przeoczenie - Iwona Godula grała jeszcze w I lidze w sezonie 2011/2012 - miała wówczas 45 lat.

http://www.plkhistory.ugu.pl/plkk/index ... 1016&tab=1

Kosz-ykarz
Kadet
Posty: 1709
Rejestracja: 27 listopada 2014, 17:09

Re: Ligi europejskie

Postautor: Kosz-ykarz » 02 marca 2021, 14:27

Czasem przegladam rozne ligi europejskie na eurobasket. com , by zobaczyc gdzie graja znane zawodniczki, lub z gry z naszej ligi.

I tak rzucila mi sie w oczy liga ukrainska , dokladnie zawodniczka Oksana Mollova, ktora w meczu ligowym w barwach Prometey w ciagu 26 minut nie zdobyla nawet 1 pkt. To chyba rzadkosc bo ta zawodniczka w Polsce zdobywala mnostwo pkt.
A Prometey ma calkiem ciekawy zespol.. Bernice Mosby znana , do tego Keshuan James 184cm, Horobets, Dubrovina, Datsko, Kondus
Ze tez Mosby pokochala Ukraine:) no ale na to wyglada.
Wszak to dosc dobry gracz byl. W Polsce chybs grala w Bydgoszczy i Pruszkowie. A przeciez ona potrafila miec angaz w Korei czy Chinach. A teraz tylko Ukraina...no ale w sumie 37 lat ,)

Kosz-ykarz
Kadet
Posty: 1709
Rejestracja: 27 listopada 2014, 17:09

Re: Ligi europejskie

Postautor: Kosz-ykarz » 08 marca 2021, 20:49

W lidze rumunskiej w Targoviste gra 47 letnia Gabriela Toma, ktora pamietam z gry w Polfie :lol:
Chyba ze 20 lat to juz.
A Toma w ostatniej kolejce 26 minut, 8 pkt , 10 zbiorek. Szacun


Wróć do „Rozgrywki w Europie/ME”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości